سوئیس (آلمانی: Schweiz، فرانسه: Suisse، ایتالیایی: Svizzera) با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس (به لاتین: Confoederatio Helvetica)، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد.سوئیس کشوری است به صورت جمهوری فدرال تککانتون و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌ها در جهان است.

سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.

سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است، به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است.این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانیاست. یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.

سوئيس در نخستين روز ماه اوت به سال ۱۲۹۱ ميلادی بناشده است. بنابراين اول ماه اوت روز ملي سوئيس است. اين كشور در مركز اروپا با آلمان، فرانسه، ايتاليا و اتريش همسايه است. كوهستان زيبای آلپ نيمه‌ی جنوبي سوئيس را مي‌پوشاند.اما نيمه‌ي شمالي اين كشور هموار و گرم است از اين رو بيش تر مردمان سوئيس در شمال اين كشور زندگي مي‌كنند. رودخانه‌هاي بسياري از كوهستان آلپ سرچشمه مي‌گيرند و به سوي شمال جاري مي‌شوند. راين، تيسينو (Ticino)، اين (Inn) و رُن (Rhone) از اين جمله‌اند. رودخانه رُن از يكسو وارد درياچه ژنو مي‌شود و از سوي ديگر بيرون مي‌رود و در ادامه مسير خاك فرانسه را سيراب مي‌كند. رود راين را مي‌توان نماد اروپا دانست. اين رود در مسير خود به سوي درياي شمال، زندگي و شادي را به چندين شهر هديه مي‌كند. طبيعت سوئيس چيزي از بهشت‌برين كم ندارد! كوهستان آلپ با قله‌هاي پوشيده از برف، رودهاي پرآب و خروشان در دامنه‌ها نسيم گرمابخش (Fohn) كه از جلگه شمال به سوي كوهستان مي‌وزد و هزاران درياچه‌ي كوچك و بزرگ چشم‌اندازهاي بي‌نظيري را رقم زده‌اند. كوهپيمايي و اسكي در آلپ پررونق است. قايقراني در رودخانه‌ها بخشي از زندگي مردم به شمار مي‌رود. مرغزارهاي پر از گل و گياه گردشگران را اغوا مي‌كند. اين طبيعت سحرانگيز چنان در روح و روان مردم اثر گذاشته كه سوئيس كشور صلح و آرامش نام گرفته است. قرنهاست كه مردم سوئيس وارد جنگ و خونريزي نشده‌اند. هنري دونانت در 1836 صليب سرخ را بنا نهاد تا منادي همزيستي و مهرباني باشد. افزون بر اينها، سوئيس به مدت نيم قرن، هرساله به عنوان ثروتنمدترين كشور دنيا دست مي‌يافت‌. ملاك اين انتخاب توليد ناخالص داخلي GDP و مجموعه‌اي از عوامل اين مهم را فراهم كرده است. شفافيت در كار دولتمردان آزادي‌هاي مدني، رقابت سالم اقتصادي و كم‌ترين ماليات سعادت و ثروت سوئيس را تضمين كرده‌اند. اين كشور در صادرات، بانكداري، صنعت بيمه و گردشگري پيشرو است. از اين رو شركت‌هاي چندمليتي سوئيس را براي سرمايه‌گذاراي بر مي‌گزينند. دفتر مركزي شركت‌هايي مانند Novartis, Nestle, Glencore, Gunvir در سوئيس است. شهرهاي سوئيس مانند زوريخ، ژنو و لوزان بارها بهترين شهر دنيا براي زندگي نام گرفته‌اند.

بهتــرين زمان بـراي بـازديــــد :

بهار تا پاييز

مدارک مورد نیاز سفارت سوئیس

 • اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه ­های قبلی

  الف) مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبروی هم

  ب) ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است.

 • شش قطعه عکس رنگی با سایز ۳٫۵x۴/۵

  تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 6 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

 • اصل وترجمه رسمی شناسنامه
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی

  الف) پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی از بیمارستان، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی

  ب) وکلا: پروانه وکالت

  ج) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، آخرین فیش حقوقی و یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی وتاییدیه مرخصی، و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان

  د) بازنشسته­ ها: ارائه حکم بازنشستگی، ارائه آخرین فیش حقوقی

  ه) مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه به همراه فیش حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان

  و) در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات

  ز) معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه فیش حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان

  ح) دانش آموزان، دانشجویان: اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل

  * جهت دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل، ارائه اصل و ترجمه رضایت­نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر الزامی می­باشد.

 • پرینت حساب ۳ ماه اخیر به همراه برگه تمکن مالی به زبان انگلیسی
 • اصل و ترجمه رسمی سند ازدواج
 • اصل و ترجمه رسمی سند ملکی باغ و …(که به نام فرد متقاضی می باشد.)
 • ضمانت نامه بانکی
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم ­های خانه ­دار